مشاهده مطلب

      ۰۵ مهر ۱۳۹۷      ۰             14100      سیاسی  

اقدامات نامتعادل وغیرمعقول آمریکا دربرابر ایران ناشی ازسردرگمی سران کاخ سفید

ترامپ و مشاورانش این روزها علیرغم تهدیدها و تحریم ها، دم از مذاکره با ایران می زنند، سیاستی که نشان از سردرگمی سران کاخ سفید دارد.
چرایی طرح ملاقات و مذاکره بی قیدوشرط از سوی ترامپ، سوالی است که این روزها مورد نقد و بررسی بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی قرار دارد و هریک با توجه به جایگاه خاص و موقعیت ویژه ایران در منطقه و عرصه بین المللی، به این سوال پاسخ می دهد.

ملاحظه: به نظر می رسد سران کاخ سفید که این روزها پرونده های متعددی را علیه بسیاری از کشورها گشوده و در حال جنگ سیاسی یا تجاری با آنان است، بطور خاص سرگرم طراحی و برنامه ریزی علیه نظام اسلامی نیز می باشند اما بدلیل عدم شناخت کافی، فقدان راهبرد اصلی و هماهنگی فیمابین خودشان با سردرگمی زایدالوصفی روبرو بوده و دقیقا نمی دانند چه می کنند.

علت اصلی پراکنده کاری و اتخاذ مواضع زیکزاکی و چندوجهی، لابی های متفرق مراکز قدرت و سیاست در آمریکا و سرزمین های اشغالی است از جمله به نوشته اندیشکده صهیونیستی «بگین–سادات»، پیشنهاد مذاکره ترامپ، بخشی از برنامه تنظیم شده حدود یک سال قبل «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا قبل از حضور در بدنه دولت این کشور بوده است.

سران کاخ سفید براین باورند که پیشنهاد ترامپ، ایران را در وضعیت دشواری! قرار می‌دهد؛ درصورتی به هیچ وجه چنین نیست و جز تعداد معدودی افراد ضعیف النفس و فاقد جایگاه، کسی به پیشنهاد فوق اعتنایی نکرده و نخواهد کرد.

آنچه برای همه بویژه استکبار جهانی کاملا روشن است، اینکه نظام اسلامی ایران در طول ۴ دهه گذشته در مقابل انواع تحریم ها و جنگ اقتصادی ایستاده و در برابر تهدیدهای بالقوه وبالفعل نیز قدرت دفاعی و بازدارندگی اش را ارتقاء داده و از این جهت، امکان چندانی برای به نتیجه رسیدن توطئه های دشمن وجود ندارد.

گرچه در مقطع فعلی سران جنگ طلب آمریکا به دنبال ناامن کردن ایران و منطقه از طریق نفوذ گروه های تروریستی و به آشوب کشاندن ایران از درون هستند و با اعمال تحریم ها، قصد تشدید فشارهای معیشتی و ایجاد مضیقه برای مردم را دارند، اما خودشان هم بخوبی می دانند که این مسائل نمی تواند تهدید موثری باشد.

البته در مقابل، جمهوری اسلامی هم فاکتورهای مهمی را دراختیار دارد، که می تواند علیه آمریکا و شاهرگ های اقتصادی و سیاسی اش در منطقه بکار گرفته و دشمن را تحت فشار قرار دهد بنابراین در مجموع دشمن خارجی، توان تاثیرگذاری چندانی ندارد اما زمانی که برخی مسئولین اجرایی با اقدامات نسنجیده و دلسردکننده، اعتماد عمومی را نشانه گرفته و موجب نارضایتی عمومی می شوند، در اینجا مسئله متفاوت است و می تواند یک تهدید بالقوه و یک آسیب جدی تلقی شود.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.