مشاهده مطلب

      ۳۱ شهریور ۱۳۹۷      ۰             14088      سیاسی  

تلاش غرب برای تخریب روابط ایران و روسیه

چند روزی است که رسانه های غربی روی افزایش دویست هزار بشکه ای تولید نفت روسیه تاکید کرده و اصرار دارند ماجرا را به شکلی القا کنند که روسیه با آمریکا در تحریم نفتی ایران همراه شده است.

این ماجرا وقتی به اوج خود رسید که خبری مبنی بر تشکر وزیر انرژی آمریکا از روسیه و رژیم سعودی، امارات و دیگر کشورها در راستای همکاری جهت کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی بر اثر تحریم ایران مطرح شد.

خود همین ماجرا نشان می دهد که چقدر این روزها آمریکا مستأصل شده که دست به طرح چنین سناریوهایی می زند.

این در حالیست که تولید نفت در روسیه بر عکس کشورهای دیگر مانند رژیم سعودی یا امارات و یا حتی ایران، دولتی نیست که بر اثر تصمیمات دولت روسیه کاهش یا افزایش یابد، بلکه تولید نفت در این کشور توسط شرکت های خصوصی و یا نیمه خصوصی انجام و بر اثر عرضه و تقاضا اقدام به استخراج نفت می نمایند و معمولا نیز همه ساله در فصل تابستان استخراج نفت کمی کاهش یافته و در مقابل وقتی در زمستان که تقاضای نفت بیشتر می شود، استخراج نفت بیشتر می شود.

ملاحظه: با توجه به حجم تولید نفت روسیه، مقدار دویست هزار بشکه ناچیز به حساب می آید و میتوان به عنوان پاسخ به افزایش تقاضای بازار به آن نگاه کرد و هیچ ربطی به ماجرای تحریم نفتی ایران ندارد؛ مخصوصا که مشتریان نفت روسیه کاملا با مشتریان نفت ایران متفاوت هستند.

این در حالیست که روسیه نیز همانند ایران در تحریم به سر می برد و در اکثر موارد با ایران به دلیل منافع مشترک، همراه می باشد و اگر بنا باشد که بتواند کاری انجام دهد تا در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه ایران بایستد، قطعا این کار را از روی بغض به ایالات متحده هم که شده انجام می دهد.

آمریکا از همان ابتدا از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواسته تا کمبود احتمالی نفت ایران را جبران کنند چون مطمئن است که روسیه با آمریکا همراهی نخواهد کرد و لذا ایالات متحده وهمپیمانانش تلاش کردند تا تولید نفت خود را افزایش دهند تا این کمبود احتمالی را جبران کنند، که علیرغم همه تلاش های آنها هنوز امکان تامین مقدار نفت احتمالی مورد نیاز بازار جهان در صورت خروج نفت ایران از بازار تامین نشده و بسیاری از خریداران نفت ایران از ترس رفتارهای آمریکا هم که شده حاضر نیستند، خرید نفت ایران را قطع کنند و به همین دلیل امکان قطع صادرات نفت ایران (آن گونه که آمریکایی ها ادعا می کنند)، تقریبا محال است.

طبق توافق های انجام شده میان ایران و روسیه، قرار است روسیه، علیرغم اینکه خود بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است، حجم زیادی از نفت ایران را خریداری کند و نیز قرار است چین، هند، ژاپن وکره جنوبی که بزرگترین خریداران نفت ایران اند، نیز خرید نفت ایران را ادامه دهند که این امر ناکامی آمریکا در همراه کردن کشورها با سیاست های ترامپیسم را به دنبال دارد لذا آنها از ابزار رسانه و جنگ روانی برای تحت تاثیر قرار دادن روابط ایران و روسیه استفاده می کنند.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.