مشاهده مطلب

      ۱۰ شهریور ۱۳۹۷      ۰             14032      سیاسی  

دسته بندی طرح هاواقدامات براندازانه استکبارجهانی علیه ایران تحت عنوان جنگ ترکیبی
در یک سال گذشته، طوفان هایی در سپهر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران وزیدن گرفته که به جرأت می‌توان آنرا ناشی از اجرای جنگ ترکیبی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران دانست.

جنگ ترکیبی؛ از اصطلاحاتی است که طی چند سال اخیر در حوزه منازعات بین‌المللی مطرح شده است.

این جنگ در عصر ارتباطات با توجه به سرعت انتشار اخبارجعلی و شایعات در شبکه‌های اجتماعی، بیش از پیش تشدید شده و بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند تا از این طریق بر طرف مقابل اثر بگذارند.

نکته مشترک تعاریف جنگ ترکیبی، استفاده از ابزارهای جنگ رسانه‌ای و نیز تشدید فشارهای اقتصادی است که با هدف اثرگذاری بر جامعهِ هدف، صورت می‌گیرد.

ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای اعتراض مردم و همزمان دمیدن در نارضایتی ها از طریق جنگ رسانه‌ای، از جمله تاکتیک‌های ایجاد ناآرامی در کشورهای هدف است.

در واقع جنگ های ترکیبی، بیش از آنکه به فاز پرتحرکِ کنش خیابانی برسند، به مجموعه بزرگی از شرایط اجتماعی، اقتصادی و روانی نیاز دارند؛ فرماندهان این نبرد، باید کاری کنند که جمعیتِ هدف احساس کند در حال اجرای یک تلاش مستقلانه برای پیشبرد منافع خود است، نه پیشبرد ناخواسته اهداف دشمن.

هدف اصلی جنگ ترکیبی، فعال سازی گسل‌های موجود یا بالقوه در جامعهِ هدف از طریق تحریک مردم به درگیری با حاکمان است و در این میان، انگیزه اقتصادی، مهمترین عامل بشمار می رود.

اطاق فکر آمریکایی‌_صهیونیستی به این جمع بندی رسیده‌اند که راه انداختن جنگ‌های نیابتی علیه کشورهای مستقل از طریق تبدیل مردم آن کشورها به مخالفان حکومت، از تجاوز نظامی مستقیم نظیر آنچه در عراق اتفاق افتاد، مقرون به صرفه تر است؛ برهمین اساس برای بی‌ثبات کردن کشورهای هدف از ضعف‌های ساختاری، گسل‌های اجتماعی و ناکارآمدی‌های اقتصادی بهره می‌گیرند تا با ایجاد ناآرامی در این کشورها، حکومت ها را به تغییر_رفتار وادار کنند.

در واقع نظام سلطه به گروه کوچکی از تحریک آفرینان حرفه ای اتکا می‌کند که به جنبش های مردمی نفوذ کرده و شرکت کنندگان عمدتاً مسالمت آمیز را به سپر انسانی خود بدل می‌کنند و همزمان با حمله به نیروهای پلیس، حکومت را به توسل به واکنش‌های خشونت‌بار تحریک می‌کنند.

در این روش، یک سلول کوچک تروریستی تلاش می‌کند تا ابتدا چرخه ای از خشونت را بین حکومت و شهروندان به راه انداخته و سپس این چرخه را به یک انقلاب رنگی که پیشتر از طریق جنگ اطلاعاتی، سازمان‌های غیردولتی و فشار اقتصادی انتظار آن برای شهروندان و جامعه بین‌الملل، ایجاد کرده، تبدیل کند.

ملاحظه: بی تردید، نظام جمهوری اسلامی بدلیل ماهیت ضداستکباری و عدالت خواهی اش، بیش و پیش از سایر کشورها هدف انواع طرح های براندازانه (اعم از جنگ نرم یا سخت) بوده و خواهد بود؛ اما تنها علت ناکامی دسیسه های رنگارنگ نظام سلطه، وجود رهبری (ولایت فقیه) در رأس کشور و تبعیت کامل توده های مردم (علیرغم ولایت گریزی برخی مسئولین) از ایشان است؛ دقیقا همانطوری که حضرت امام راحل(ره) فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.