مشاهده مطلب

      ۳۰ مرداد ۱۳۹۷      ۰             13977      بین الملل  

رونمایی حزب الله لبنان ازموشک راهبردی خیبروتغییرموازنه قدرت بنفع محورمقاومت

حزب الله لبنان برای نخستین بار از موشک خیبر که در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ با رژیم صهیونیستی از آن استفاده شد، رونمایی کرد.

چهار فروند از این موشک ها روز یکشنبه (۹۷/۵/۲۸) در موزه مقاومت ملیتا در جنوب لبنان به مناسبت دوازدهمین سالگرد جنگ ۳۳ روزه در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

ملاحظه: در تابستان ۲۰۰۶ میلادی (۱۳۸۵ شمسی) جنگ خونینی بین لبنان و رژیم صهیونیستی رخ داد که به گفته ناظران یکی از پیامدهای مهم این جنگ، نمایان شدن ضربه پذیری امنیتی رژیم صهیونیستی و افزایش قدرت بازدارندگی محور مقاومت بود.

حزب الله در این جنگ توانست قدرت موشکی خود را به نمایش گذاشته و یکی از مهمترین آنها موشک خیبر بود که مناطقی را در فلسطین اشغالی هدف قرار داد و توانست رژیم صهیونیستی و حامیان منطقه ای و جهانی اش را وادار به پذیرش شکست مفتضحانه و توقف جنگ نماید.

مناطق «العفوله» و «الخضیره» که به ترتیب ۵۲ و ۷۵ کیلومتر با مرز لبنان و فلسطین اشغالی فاصله داشت، از جمله مناطقی بودند که هدف موشک فوق قرار گرفتند.
سیدحسن نصرالله؛ دبیرکل حزب الله در آن زمان اعلام کرد که در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به مناطق مسکونی، مناطقی را در فلسطین اشغالی هدف قرار می دهد.

همچنین گزارشاتی حاکی از اینست که گروه های مقاومت فلسطینی نیز در سال ۲۰۱۲ در هدف قراردادن تل آویو از موشک های خیبر استفاده کرده اند.

این موشک، ۹۱۶ کیلوگرم وزن، ۷ متر طول و حداقل ۴۴ و حداکثر ۷۵ کیلومتر برد دارد و وزن کلاهک آن کیلوگرم۱۸۰، سوخت محرک آن ۴۰۵ و ماده منفجره آن ۹۰ کیلوگرم است.

سرکردگان رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده اند که حزب الله مهمترین تهدید امنیتی علیه این رژیم است.

حزب الله هدف از ارتقای توان نظامی خود را افزایش قدرت بازدارندگی لبنان مقابل خطر تروریسم دولتی رژیمصهیونیستی و تکفیری های مورد حمایت رژیم سعودی و سایر مرتجعین منطقه اعلام کرده است.

لبنان از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۰ میلادی در اشغال رژیم صهیونیستی بود و سرانجام پس از مقاومت مردم این کشور مجبور به عقب نشینی از آن کشور شد.

با توجه به فقدان عمق استراتژیک برای سرزمین های اشغالی، یکی از نقاط قوت محور مقاومت، بکارگیری سلاح های بازدارنده بویژه موشک های نقطه زن و استفاده وسیع از آن در برابر حملات ددمنشانه این رژیم (بمباران مناطق مسکونی لبنان) بود که بالاخره توانست دشمن صهیونیستی را وادار به عقب نشینی نموده و تا کنون نیز هرگز جرات اقدام نظامی علیه لبنان را بخود نداده است.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.