مشاهده مطلب

      ۲۷ تیر ۱۳۹۷      ۰             13892      اقتصادی  

شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد و خستگی زیاد ناشی از شرایط نامساعد جوی
فرودگاه امام
فرودگاه امام خمینی(ره)
روز جمعه ۲۲ تیر پرواز شماره ۸۱۰ شرکت هواپیمایی ایران ایر از مبدا فرودگاه حضرت امام(ره) به مقصد فرودگاه بمبئی (هندوستان) بر فراز فرودگاه بمبئی به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی مجبور به بازگشت شد.
این هواپیما بعدا در فرودگاه جایگزین (فرودگاه زاهدان) به زمین نشست و پس از گذشت ۳ ساعت به دلایل مختلف، این پرواز به فرودگاه حضرت امام(ره) مراجعت کرد.
با توجه به اینکه مسافران حداقل از ساعت ۴ صبح در فرودگاه حاضر و زمانی بیش از ۱۶ ساعت پرواز و معطلی و… داشتند و کاملا خسته شده بودند و پیش‌بینی می‌شد که از این همه خستگی و نرسیدن به مقصد ناراحت و عصبانی باشند، اما هنگام پیاده شدن مسافران از هواپیما، همگی خندان و خوشحال بودند.
ملاحظه: علت اصلی خوشحالی مسافران و نیز دلیل انبوه مسافرت های خارجی چند ماه اخیر به یک تصمیم اقتصادی دولت برمی گردد؛ در شرایطی که کشور با مشکل ارزی مواجه است و فاصله نرخ ارز آزاد و دولتی بصورت سرسام آور افزایش یافته، دولت به هر مسافر خارجی یکهزار یورو ارز تخصیص می دهد و همین تصمیم موجب شده تا بسیاری از مردم که در شرایط عادی تمایلی به سفر خارجی ندارند، صرفا برای بهره مند شدن از مابه التفاوت قیمت ارز، تشویق و ترغیب شوند که به این نوع مسافرت های غیرضروری و بعضا دارای مفسده فرهنگی بروند و در قضیه مورد بحث هم که عملا مسافرتی انجام نشده، چون هدف اصلی، برخورداری از اختلاف قیمت ارز بوده، نه تنها کسی ناراحت نشده بلکه خوشحال هم می شوند زیرا هر نفر حدود ۴ و نیم الی ۵ میلیون تومان سود می برد و برای یک خانواده ۴ نفره چیزی حدود ۱۸ الی ۲۰ میلیون تومان درآمدِ بادآورد بهمراه دارد.
نکته قابل توجه در این راستا، تبلیغات فراوان آژانس های مسافرتی است که به مخاطبین خود می گویند برای یک سفر چند روزه خارجی هیچ هزینه ای از مسافران نمی گیرند و فقط ارز با نرخ دولتی را از آنها گرفته و همه هزینه های سفر و نیز سود سرشار آژانس را از محل اختلاف قیمت ارز کسب می کنند.
در هر حال این سوال جدّی وجود دارد که چرا متصدیان اقتصادی کشور، به این راحتی ارز کشور را بصورت بی رویه و غیرمنطقی مصرف کرده و در مقابل، مسائل و مشکلات عدیده فرهنگی-اجتماعی نیز برای مردم ایجاد می کنند؟

 برچسب ها :

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.