مشاهده مطلب

      ۰۵ تیر ۱۳۹۷      ۰             13839      اقتصادی  

تحلیلی در مورد وضعیت نابسامان اقتصادی و نقش دولت و مجلس دربرخورد با مشکلات موجود

با توجه به قیمت سرسام آور دلار، سکه، خودرو و مسکن که به طرز مشکوک و عجیبی سیر صعودی پیدا کرده، حداقل توقع و انتظار افکار عمومی از مسئولین اجرایی و نظارتی اینست که با تشکیل جلسات متعددِ کارشناسی، به نحوی جلوی این روند افزایشی را گرفته و از وخامت بیشتر وضع معیشتی مردم پیشگیری نمایند اما در عمل مشاهده می شود که نه تنها کمترین تحرک و اثری از تلاش و برنامه ریزی جریان غربگرای حاکم بر دولت و مجلس برای کنترل اوضاع دیده نمی شود، بلکه برعکس با اقداماتی تامل برانگیز، نمک بر زخم مردم پاشیده و در تلاش اند تا کاسه صبر عمومی را لبریز و موجبات اغتشاش و ناآرامی را فراهم آورند. از جمله این اقدامات تحریک آمیز:
روحانی و تنی چند از اعضای دولت برای بازدید به تفرجگاه توچال می‌روند و در تصویر، چهره ای خندان از وی منتشر می شود.
علیرغم اینکه در ورزشگاه آزادی مسابقه ای برگزار نمی شود اما به تحریک مسئولین، چند هزار زن و مرد با وضعیت نامناسب (بدون حجب و حیا) به بهانه تماشای فوتبال به خیابان کشیده می شوند.
رسانه ها، شبکه ها و خبرگزاری های حامی و وابسته به دولت با انتشار اخبار لحظه به لحظه از رشد قیمت دلار و سکه و نیز تجمعات اعتراضی به نگرانی های جامعه دامن میزنن.
برخی حامیان و نزدیکان روحانی بجای ارائه راهکار برای حل مشکلات، مسئله استعفاء و کنار رفتن دولت را مطرح کرده اند. از جمله حسین موسویان سفیر اسبق ایران در آلمان و عضو سابق تیم مذاکره کننده که پیشنهاد داده: بزرگان نظام چاره اندیشی کنند؛ حتی به قیمت استعفای دولت و انتخابات زودرس! زیرا استمرار وضع فعلی تا ۲ سال آینده ممکن است موجب لطمات غیرقابل جبران شود.
یکی از پادوهای رسانه جریان ضدانقلاب روز کذشته (۹۷/۴/۳) گفته بود: فکر میکنم مردم به قدری عصبانی هستند که با برنامه‌ریزی درست و یک فراخوان عمومی با محوریت اعتراض به گرانی و بی‌کاری، می توان کار رژیم را یکسره کرد.
سازمان تروریستی و جلاد منافقین با حمایت رژیم سعودی و آمریکا در چند روز آینده همایشی در فرانسه با محوریت دامن زدن به آشوب ها و اعتراضات در ایران برگزار خواهد کرد.
رسانه های غربی بشدت درحال تحریک جهت تظاهرات خیابانی هستند. تمام حرف این شبکه ها اینست که این مشکل ار دولت نیست بلکه مشکل از نظام و شخص رهبری! می باشد.
آمریکایی ها گفته بودند که در تیر ماه برای ایران سورپرایز دارند و رسما اعلام کرده اند که می خواهند دوباره با فتنه جدید و البته شدیدتری مردم را بر علیه نظام بشورانند.
تعطیلات دو هفته ای مجلس که چند روز آینده شروع می شود؛ البته یکی از نمایندگان پیشنهاد کرده که تعطیلات دو هفته‌ای مجلس لغو شود ولی بعید است این پیشنهاد عملی شود.
سناریوپردازان این صحنه‌آرایی معتقدند درصورت شروع اعتراضات مردمی می‌توانند با ارعاب مردم نسبت به شروع تحریم‌ها کشور را راضی به مذاکره با آمریکا نمایند.
با تصمیم دولت برای آزاد اعلام کردن خرید و فروش توافقی ارز میان صادرکننده و وارد کننده، عملا اتاق بازرگانی که اکثرا صادر کننده هستند، موفق شدند در یک لحظه دهها میلبارد تومان ثروت به جیب بزنند.
بنا به اظهار آقای بهکیش (معاون وزیر بازرگانی)، آقای سیف رئیس بانک مرکزی در مورد نرخ تصاعدی ارز اظهار داشته: نمی‌دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم.
ولی الله سیف

ملاحظه: موارد فوق و بسیاری اتفاقات دیگر همگی بیانگر نوعی هماهنگی و همسویی بین جریان مشکوکی در داخل و خارج از کشور به منظور تحت فشار قرار دادن نظام در حوزه اقتصاد کلان و معیشت مردم است؛ این نکته بسیار حائز اهمیت است که رشد قیمت ها در سه ماه اخیر و به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام طبیعی نیست و نقدینگی یا تحریم به هیچ وجه نمیتواند چنین جهش قیمتی را در یک مدت کوتاه رقم بزند.
لذا به نظر می رسد همان عواملی که سال گذاشته با رشد قیمت تخم مرغ و طرح افزایش قیمت سوخت و حذف یارانه ها زمینه آشوب های دی ماه فراهم کردند، اکنون در سطحی بالاتر با افزایش غیرطبیعی قیمت سکه، ارز، خودرو و مسکن و دامن زدن به مشکلات زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی بدنبال اجرای سطح وسیع تری از آشوب و هرج و مرج در کشورند و در این میان مدیریت اجرایی کشور امورات کلان اقتصادی را رها کرده و به توچال گردی می رود و نمایندگان مجلس نیز یه تعطیلات دوهفته ای خواهند رفت و عملا بی توجه به مشکلات معیشتی، راه را برای اتفاقات امنیتی هموار می کنند.

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.